Amin albumi -konsertissa

29.10.2023 klo 22:52
Yhdistyksemme ydinjoukkoa osallistui lokakuun viimeisenä keskiviikkona Amin albumi - 50 vuotta elämää estradilla -konserttiin Åbo Svenska Teaterissa.

Matkaan lähdettiin jo hyvissä ajoin, sillä lähes koko konserttijoukko osallsitui ensin Kahvitunti på svenska -tapaamiseen Cafe Astassa. Sieltä lähdettiin kimppakyydein kohti Turkua ja ehdittiin siekk´lläkin vielä istua iltaa Hansakorttelissa ennen teatterin tiloihin siirtymistä. 

Konsertissa saatiin kuulla laaja kattaus estradiviihdettä Ami Aspelundin pitkältä taiteilijauralta Apinamiehestä Myrskyluodon Maijaan ja Piazzolasta lattareihin.. Lavan taakse heijastettiin myös jonkin verran kuvamateriaalia vuosikymmenten varrella. 

Hyvillä mielin palasi koteihinsä yhdistyksemme kahdeksanhenkinen ryhmä.

7 henkilöä Paimion Pohjola-Nordenista konsertin yleisössä.